Izlandi zuzmó
Cetraria islandica
A zuzmó nagyon érdekes élőlény, mely két különböző organizmus együttélését (szimbiózisát) jelenti - a zöld alga és gomba együttélését. Zöld alga, mely fotoszintézis útján képescukrokat előállítani, "eteti" vele a gombát. A gomba pedig védi az algát a túlzott napfénytől és a magabá szívja a vizet, mely fontos az algának a fotoszintézishez.
A zuzmó nem kedveli a szennyezett levegőt, így a jelenléte a levegő tisztaságát is mutatja
Az izlandi zuzmó kiváló természetes antibiotikum és antivirotikum.
Az első írásbeli emlék az izlandi zuzmóról 874-ból származik. A skandináv államokban a zuzmóból levest készítenek. A 19. században a megfázáskor és az influenza járványok idejében édesítve, kakaóval itták.
Az izlandi zuzmóból antibiotikumot gyártottak a tuberkulózis ellen. Finnországban gombölő kenőcsöt gyártanak belőle lábgomba ellen.
Hogyan hat az izlandi zuzmó
Az izlandi zuzmó tipikus nyálkadrog ( lichenin, isolechenin poliszaridok). A nyálka tökéletesen befedi az irritált nyálkahártyát, a légútakban vagy az emésztőrendszerben. Mellette ismert az antibiotikumos hatásával is.
Protolichesteric acid - sav, mely a zuzmóban található megsemmisíti a Mycobacterium aurum nem patogén baktériumot, mely hasonló a tuberkulózis előhívő baktériumhoz, a M. tuberculosishoz. Vagyis a tuberkolózis kezeléséhez való használata indokoltnak tűnik. Sor további baktérium ellen is hat. A klinikai vizsgálatoknál a protolichesteric savnak hasonló hatása volt, mint a sztreptomycin antibiotikumnak. S mivel a baktériumok rezisztenciája az antibiotikumokkal szemben egyre nagyobb, így az izlandi zuzmó alkalmazása és használata a további kutatáshoz ígéretesnek tűnik.
Izlandi zuzmó hol segíthet
Alkalmas gyermekek és idősebbek számára szintén.
1.Szájüreg, torok, orr, fül
A zuzmóban lévő nyálka befedi a gyulladással megváltoztatott nyálkahártyát és ezzel védi a baktériumok letelepedésétől. Mellette antibiotikumos hatása is van, a baktériumokat megöli.
Ezért az izlandi zuzmó kiváló a felső légúti gyulladásoknál, szájüregi- (afták, íny, stb.), torok-, hangszallaggyulladásnál.
Tipp: az izlandi zuzmó szirup ivása segíthet azoknak, akik a "hangukkal dolgoznak", pl. tanítók, énekesek, telefonos ügyfélszolgálat, stb.
Kiváló pl. a krónikus atrófiás pharyngitisnél - száraz, irritáló köhögésnél.
Segít szintén, amikor nyáron túlzottan használjuk a klímaberendezéseket.
Az ívása segíthet megelőzésként is.
Érdekesség: az ínyvédő hatása végett használatos a fogkrémekben is.
2. Légzőszervek
Az izlandi zuzmóban lévő hatóanyagok oljdák a nyákot és segíti a kiköhögését, köptető hatású. Vagyis nagyon indokolt a használat bronchitisnél - hörgők vagy egyéb légúti fertőzéseknél.
Segít az asztma kezelésénél.
Száraz, irritáló köhögésnél, váladék nélküli köhögésnél. A zuzmó által keletkezett nyálka befedi a nyálkahártyát s ezzel csillapítja az irritáló köhögést. Hagyományosan alkalmazták a tuberkolózisnél és a szamárköhögésnél.
Néhány forrás szerint meggondolandó a használata a gyermekeknél előforduló cisztás fibrózis esetében.
Előnyös kombinálni az használatát tivábbi nyálkaképző gyógynövénnyel, mint pl. ökörfarkkóró, stb.
3. Emésztőrendszer
Javítja az emésztést, mellette növeli a tápanyagok felszívódását a szervezetbe.
Gyomorfekélynél előnyös, amikor befedi a sérült gyomor nyálkahártyát. Védi a Helicobacter pylori elöl is, mely az a baktérium, amely a gyomor- fekély és gyulladás kialakulásának okozója.
Kedvező hatása van a krónikus székrekedésnél, hasmenésnél, bélfertőzéseknél, étekmérgezéseknél.
Eníyhíti a tüneteket a rosszullétnél, hányingernél, étvágytalanságnál.
4. Vesék, húgyutak
Mint támogató kezelés alkalmazható a húgyuti fertőzéseknél, főleg a viszzatérő húgyuti fertőzéseknél. Alklamas kombinálni a kerti sarkanytúkával.
5. Női nemi szervek
Az izlandi zuzmó gyenge oldatát használni lehet a hüvyelyfertőzéeknél, a hüvelyszárazzságnál, változókori panszoknál.
Az izlandi zuzmó növeli az anyatej termelődését.
6. Bőr
Az izlandi zuzóból való borogatások segíthetnek az ekcémák, száraz bőr, vagy sebek kezelésénél.
Támogatja a kisebb égési sebek gyógyulását.
Kezeli az impetigót.
Segít az éjjeli izzadásnál, de ilynekor napközben kell alkalmazni.
7. Antibiotikum, antivirotikum, tonikum
Az izlandi zuzmó erős antibiotikum, és antivirotikum. A zuzmóban lévő savak, főleg a fumarprotocetraric acid (sav), protolichesterin acid (sav) , usnic acid (sav) antibiotikum (baktériumölő) hatása van több baktérium ellen.
Befolyásolhatja a HIV vírus szaporodásának gátolására. In vitro tanulmányok bizonyították, hogy a protolichesterin acid (sav) erős HIV inhibítor.
Általános értelemben az izlandi zuzmó erős vírusölő aktivitású.
Erősíti a szervezetet, alkalmas a használata pl. súlyos betegségek után, mivel tonizáló és roboráló jellegű. Segít a fizikai erőnlét hiányánál, javítja az étvágyat.
Erősíti az immunrendszert.
8. Pajzsmirigy
Organikusan kötött jódott tartalmaz. Ezért befolyása lehet a pajzsmirigy működésnek a harmonizálásán.
9. Rák, daganatok
Antioxidáns, ezért ebből az okból kifolyólag rákellenes hatása lehet, ami megnyílvánulhat főleg a rák megelőzésnél.
A több mint 1000 elem közül, melyet már az izlandi zuzmóból kiválasztottak, az egyik hasonló hatású, mint a lentinan poliszacharid, mely a pl. a shiitaké gombában található. Ezt Japánban a rák kezelésnél használják.
Forrás: