A kronobiológia a szervezetünk belső órájának a működését vizsgálja.
Hogyan múködik és mi a feladata ennek a belső órának?
Ennek a mechanizmusnak a segítségével a szervezetünk megtartja a saját ritmusát a változó környezőben is. Beállítja a megfelelő időszakban és helyzetben a megfelelő folyamatokat.
Például felkészítik a szervezetünket az egészséges ébredésre. Ha a belső óránk jól van beállítva, akkor már a tényleges felébredés előtt felhangolja a szervezetünket az ébredésre, beindítja a megfelelő hormonok termelését és felemeli a vérnyomásunkat az "alvó" fázisból az "ébredő" fázisba. Vagyis megfelelően fel vagyunk készülve az ébredésre. Felébredünk és jól érezzük magunkat, olyan egészségesen kialudva.
Ha olyan időben ébredünk fel a csengő hangjára, amikor az ébredésre nem vagyunk felkészülve, felébredünk, de rossz lesz a közérzetünk. A testünk valójában még azt hiszi, hogy alszunk, de ténylegesen nem, ezért a folyamatok a szervezetünkben meg lesznek zavarodva.
A belső óránk felkészít az alváshoz, az ébredéshez, de több folyamatot is befolyásol. Szabályozza a belső szerveinkben lebonyolódó folyamatokat is. Ha jól ben állítva az "óra", akkor az egyes szerveinket felkészíti például az emésztéshez. Így például, ha valaki éjjel jön haza és evésnek fog neki, a szervezet "zavarban" fogja érezni magát. Hiszen már fel volt készülve, hogy az emésztési folyamatokhoz nem kell készenlétben lennie, s erre mégis. Az emésztés elindul, de nem lesz olyan tökéletes mind amikor erre előre fel van készülve erre.
S így mehetünk az egyes funkciókon keresztül, melyet a belső óránk "svájci" mechanizmusa precízen irányít. Majdnem minden sejtnek meg van a saját órája.
Képes a kisebb kihágásokat a megszokotból feldolgozni, de hosszú távon ez egészségügyi kockázatot jelent.
Milyen egészségügyi kockázatokat hívhat elő a "rosszul" beállított óra:
- szívbetegség
- elhízás
- cukorbetegség
- daganatos betegség
- pchichés betegség
- memória zavar
- alvászavar