Oldalsáv blog

Kategóriák

További cikkek

GYÓGYNÖVÉNYEK, MELYEK KELLEMES HANGULATOT VARÁZSOLNAK AZ ESŐS NAPOKON IS

Kissé kiábrándító az eső? Segítségre van szükség a borongós napon? Ne keress tovább, itt van néhány ötlet. Segítenek ezek a varázslatos hangulatjavító gyógynövények. A szürke, esős napokon...

A hosszú élet titka: az öregedési folyamat kézben tartása

A hosszú élet nem csak arról szól, hogy mennyi ideig élünk, hanem mindenekelőtt arról, hogy milyen minőségben éljük meg életünk minden napját. Egyre inkább világosabbá válik,...

MIBEN SEGÍTHETNEK NEKEM AZ ADAPTOGÉNEK?

Gyakran érzed azt, hogy minden úgy fut és nem tudod utolérni? Vagy, hogy annyi a munka s a vége sehol? Hogy ami holnap kell, már...

LEGGYAKORIBB LÉGÚTI FERTŐZÉSEK A LOVAKNÁL - lóinfluenza, lóasztma (kehesség, RAO)

Légúti fertőzések kezelése a lovaknál

Lóasztma

A lóinfluenza a lovak gyakori légúti fertőzése. A lóinfluenzát kétféle A típusú  influenza  vírus okozza  a H7N7 és a H3N8 , amelyek az ortomixovírusok csoportjába tartoznak. Érzékeny állatokban lázat, köhögést és hígtrágyát okoznak. A beoltott állatoknál hiányozhatnak bizonyos klinikai tünetek,  a fertőzött és beoltott lovak tovább terjeszthetik a vírust. Jellemző a vírus gyors terjedése a fogékony állatok populációjában. A betegség számos országban endemikus, ahol jelentős lóállomány található. Csak Új-Zéland, Ausztrália és Izland mentes a lóinfluenzától. A vírus cseppfertőzéssel, a fertőzött állattal való közvetlen érintkezés útján terjed – ez leggyakrabban tömegrendezvények, például versenyek, bemutatók, kiállítások, stb. alkalmával történik. A fertőzést követően a klinikai tünetek leggyakrabban 24 órán belül jelentkeznek.

Kockázati tényezők 

Az American Association of Equine Practitioners (AAEP) felsorolja azokat a tényezőket, amelyek a fertőzés magasabb kockázatához kapcsolódnak:

 

  • Az 1-5 éves lovak a legfogékonyabbak a fertőzésre, azonban a legújabb vizsgálatok azt mutatják, hogy a fertőzött lovak aránya megnövekedett a 6-10 éves korcsoportban is, illetve az előző 12 hónapban beoltott lovak között is. Főleg, ha a lópopulációban antigéntől eltérő törzs kering, mint a vakcinatörzs.
  •  A specifikus antitestek alacsony szérumkoncentrációja vagy az antitestek és a vírus  eltérése nagyobb fertőzésveszélyt jelent. Fontos szerepet játszik a nehezen számszerűsíthető nyálkahártya légúti immunitás is.
  • A nagyszámú lóval való gyakori érintkezés kockázatot jelent, mivel a vírus aeroszolcseppek útján terjed a lovakon keresztül, a betegség rendkívül fertőző és gyorsan terjed a populációban. A klinikai tünetek súlyossága ezután az egyén immunitási szintjétől függ. A részben immuni lovaknál a betegség tünetmentesen fejlődik ki, s ezek az állatok tovább terjesztik a fertőzést. A fertőzés után a lovaknál természetes immunitást alakul ki, mely körülbelül 1 évig védheti a lovat. Az inaktivált vakcinával az oltás utáni immunitás rövidebb, így még a beoltott lovak is megfertőződhetnek, és átadhatják a vírust más lovaknak. Ez segít fenntartani a vírust a lópopulációban.


A lóinfluenza kezelése támogató terápián és pihenésen alapul. Először is, a fertőzött lovat azonnal el kell különíteni a többi lótól, mivel nagy a kockázata annak, hogy a fertőzést más lovakra is átadják. A terápia magában foglalja a láz csillapítását megfelelő gyulladáscsökkentő szerek (általában nem szteroid gyulladáscsökkentők) adásával, valamint intravénás folyadékkal történő rehidratálást (ha a lovak nem hajlandók inni, vagy elhúzódó láz okozta kiszáradásban vannak). Másodlagos bakteriális fertőzés esetén megfelelő antimikrobiális gyógyszereket alkalmaznak (ideális esetben a jelenlévő baktériumok érzékenysége alapján választják ki).

Fertőzés után a légzőrendszernek 1-2 hónapra van szüksége a teljes gyógyuláshoz. Általános tapasztalat, hogy minden egyes napra, amikor egy ló belázasodik, adjunk neki 1 hetet a felépüléshez (5 nap láz egyenlő 5 hét pihenéssel). Ez az intézkedés biztosítja a szövetek teljes regenerálódását és megakadályozza a maradandó tüdőkárosodást.

A leghatékonyabb megelőzés a védőoltás, a veszélyeztetettebb lovaknál célszerűbb az évi kétszeri újraoltás (főleg olyan lovakról van szó, akik gyakran utaznak, és így nagyszámú idegen lóval kerülnek kapcsolatba). Az OIE szerint 2016-ban csökkent a fertőzött lovak száma Európában az előző évhez képest (OIE Expert Surveillance Panel). A lovak vakcinázásának van értelme, bár az influenzatörzsek nem mindig vannak jelen a vakcinákban. A vírustörzsek közötti keresztimmunitás itt valószínűleg nyilvánvaló, így nem mindig szükséges a lópopulációban jelenleg keringő legfrissebb törzzsel történő vakcinázás. Ha nem áll rendelkezésre, mindig jobb olyan vakcinát választani, amely 10 évnél nem régebbi influenzavírus törzseket tartalmaz.

 

RAO (Recurrent Airway Obstruction, azaz a visszatérő légúti elzáródás), Kehesség


A RAO (kehesség) az alsó légutak betegsége, amely valószínűleg allergiás eredetű. A klinikai tünetek közé tartozik a köhögés, az orrfolyás, a különböző fokú lélegzési nehézségek és a csökkent teljesítmény. Ezek a tünetek akkor jelentkeznek, amikor egy ló irritáló port lélegzik be. Általában akkor jelenik meg, ha a lovat istállóba helyezzük, ahol poros szalma van vagy rossz minőségű széna. Az irritáló por (gyakran penészspórákat, atkákat, polleneket tartalmaz) a légutak neutrofil gyulladását okozza, ami fokozott nyálkaképződést és a légutak szűkülését eredményezi.

Leggyakrabban 5 évesnél idősebb lovaknál fordul elő. Ennek a betegségnek van néhány közös jellemzője a COPD-vel (krónikus obstruktív tüdőbetegség), azonban van egy jelentős különbség: az embernél a légúti elzáródás visszafordíthatatlan állapot, míg a lovaknál visszafordítható (Robinson, 2006). Ez az oka annak, hogy a korábbi COPD elnevezést a lovaknál felváltotta a RAO megnevezés, amely jobban szemlélteti a betegséget.

A betegség a belélegzett antigénekre adott túlérzékenységi válasza a szervezetnek, és ebben szerepet játszanak az I. típusú (IgE antitestek által szabályozott) és III. típusú  túlérzékenységi reakciók. típus (az antitest-antigén komplex képződése alapján) (Moran és Folch, 2011). Számos tanulmány szerint a kehességben szenvedő lovaknál magasabb IgE antitestszintet mutattak ki a légutakban, mint az egészséges állatokban, azonban a vérben az IgE antitestek szintje hasonló volt mindkét csoportban. Más tanulmányok viszont kizárják az IgE részvételét a betegség patogenezisében (Moran és Folch, 2011).

A légutak falában neutrofil gyulladás lép fel (amely a folyamatban lévő III-as típusú túlérzékenységi reakció bizonyítékának tekinthető), ami az antigén-antitest komplexek képződéséből ered (Moran és Folch, 2011). Az immunválaszt a T-sejtek is modulálják a proinflammatorikus citokinek termelése miatt (Kleiber et al., 2005). Azt azonban még nem tudni, hogy pontosan mely immunsejtek és citokinek játszanak szerepet a betegségben.

A kehesség a  felnőtt lovaknál fordul elő, és a poros környezetnek való kitettség utáni légúti elzáródásra jellemző. Ez  visszafordítható, ha a lovat pormentes környezetbe helyezzük és hörgőtágítókat használunk. A légúti elzáródás fő oka a hörgőgörcs, valamint a nyálka és a váladék (gyulladásos sejtek) felhalmozódása a légutakban.

A kezelésnél először csökkenteni kell a ló poros környezetnek való kitettségét - biztosítani kell a ló kinti tartózkodását, nedvesíteni kell a szénát és csökkenteni kell a port az istállóban más típusú alomra váltva. A lovaknak általában gyulladáscsökkentőket kortikoszteroidokat, hörgőtágítókat (kiszélesítik a légutakat, így a ló könnyebben lélegzik) és nyálkaoldókat, köptetőket (mucolitikumokat, ámogatják a nyálkahártya légutakból való kiürítését, ) adnak kezeléskor. 

A légutak állapotának támogatásaként a betegség után vagy annak megelőzéseként, gyógynövényeket lehet használni, melyek  pozitívan hatnak a légutakra és támogatják az immunrendszert.  A termékeinket ennek megfelelően állítottuk elő, hogy támogassák a lovak egészségét, könnyebben lélegezzenek.

 

Felhasznált gyógynövények

  • KERTI IZSÓP (Hyssopus officinalis)
    támogatja a felső légutak megfelelő működését, elősegíti a hörgőszekréció, váladékok effektivitását és védi a légutak nyálkahártyáját
  • ERDEIFENYŐ (Pinus sylvestris)
    fenyő rügyekből nyert anyagok (illóolaj, terebentin) segítik a felső légutak optimális állapotának megőrzését, elősegítik a nyálka eltávolítását, könnyítik a köhögést és védik a légutak nyálkahártyáját
  • LÁNDZSÁS ÚTIFŰ (Plantago lanceolata)
    a bronchopulmonalis gyulladás kezelésének támogatására szolgál. Akut és krónikus fertőzések esetén is segíthet
  • HIBISZKUSZ (Hibiscus)
    támogatja az immun- és a légzőrendszer normál működését, könnyíti a köhögést

 

Gyógynövények a következő termékekben találhatóak meg.

kehesség,köhögés lovaknál,lóasztma,lóinfluenza,lovak,ROA

1 üzenet

Simicska Erika

T.Cím
Sajnos van egy kehes lovam, a fent leírtak megragadták bennem, esetleg van olyan termékük, ami jó lehet?
Köszönöm a választ

További cikkek

Kategóriák

További cikkek

GYÓGYNÖVÉNYEK, MELYEK KELLEMES HANGULATOT VARÁZSOLNAK AZ ESŐS NAPOKON IS

Kissé kiábrándító az eső? Segítségre van szükség a borongós napon? Ne keress tovább, itt van néhány ötlet. Segítenek ezek a varázslatos hangulatjavító gyógynövények. A szürke, esős napokon...

A hosszú élet titka: az öregedési folyamat kézben tartása

A hosszú élet nem csak arról szól, hogy mennyi ideig élünk, hanem mindenekelőtt arról, hogy milyen minőségben éljük meg életünk minden napját. Egyre inkább világosabbá válik,...

MIBEN SEGÍTHETNEK NEKEM AZ ADAPTOGÉNEK?

Gyakran érzed azt, hogy minden úgy fut és nem tudod utolérni? Vagy, hogy annyi a munka s a vége sehol? Hogy ami holnap kell, már...