A gyógygombákat Ötzi a jégember is zsebében hordta, 5000 évvel ezelőtt. Az észak-amerikai indiánok a pöfeteg gombák spórainak porát és a dél-amerikai indiánok a mandulagombát a daganatos betegségek gyógyításához használták.
A szenes gömbgomba kivonatát Angliában görcsoldóként használtak, az óriáspöfeteg spóráival a vérzést állították el, vagy a feldarabolt gombával duzzanatokat csillapítottak. De a legnagyobb múlttál e téren az Ázsiában rendelkeznek, Kínában. Sűrűn használatos a ganoderma, a polyporus, a cordyceps.
Csak az utóbbi években a vizsgálásuk alapján jöttek rá, hogy tartalmaznak glükánokat, terpenoidokat, lektineket, sztatinokat, sőt néhányat izolált formában is.
A 140 000 kalaposgomba között több mint 2 000 ehető fajta van, ebből kb. 700 gyógygomba. A gyógyító hatás mellett a gombáknak, különleges hatásuk van a szervezetre, az egészséges egyéneknél, mint immunomodulátorok működnek. Vagyis növelik a szervezet ellenálló képességét.
Érdekes példa:
Hirosimában az orvosok a sugárbetegségben szenvedő pácienseknek a fehér vérsejtek számát szerették volna növelni. Próbálkoztak gyógygombákkal is. Leghatékonyabb segítséget az összes gyógyszer és gyógygomba között a shiitake gomba (Lentinula edodes) mutatta. Később a gombából izoláltak glükánt, lentinán néven, melynél ezt a hatást be is bizonyítottak.
A glükánok, napjainkban a legfontosabb és legértékesebb anyagok, melyek növelik a szervezetünk ellenálló képességét (immunitását) a fertőző kórokozókkal szemben, és a daganatos-, rákos betegségek megelőzéséhez is szolgálnak.
Mik azok a glükánok?
Glükózból képzett poliszacharidok, melyek a gombák sejtfalaiban találhatók, s a gombák szárazanyagának kb. 30%-át képezik. Hatékony immunomoduláló képességgel rendelkeznek, a szervezetünkben, a belekben serkentenek bizonyos helyeket, ahol a makrofágok találhatók (a falósejtek - melyek a kórokozókat bekebelezik), s támogatják ezeknek a szaporodását. Ez a működésüknek a lényege.
Mi a fertőző betegségeknél antibiotikumokat használunk, melyek a szervezetünk helyett dolgoznak, közben azonban az immunrendszerünk minél tovább, annál jobban gyengül. Ellenben a gombák az immunrendszerünket serkentik és erősítik, természetes úton.
Mellette a gombákban, még több hasznos elem van, mely különféle panaszoknál nyújt nekünk segítséget. A laskagomba például lovastint tartalmaz, mely csökkenti a koleszterin szintet. Sok gomba sikeresen csökkenti a vércukor szintet. Aztán itt vannak az. triterpenoidok, melyeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van, mint a kortikoidoknak, csak mellékhatások nélkül.