A fájdalmas, duzzadt, az érintésre meleg ízületek a lakosság 1%-nak nehezítik az életét. A betegek 80%-a nő, s gyakran a szülei is ebben szenvedtek. Ebben az esetben 50-60%-kal növekedik az esély, hogy az utódok is öröklik. Már a 20 éveseket is megtámadhatja. Minél tovább tart a betegség, annál nagyobb károkat képezhet a szervezetben, nehezítheti az alapvető mozgási funkciókat is.
Miért alakul ki?
Nem tudni pontosan, hogy az immunrendszer miért reagál ilyen hevesen. Több szervet is megtámadhat az ízületeken kívül, mint a pl. a tüdő, az erek, a szív, a szem. Ezek az ízületeken kívüli bonyodalmak a betegek életét akár egy évtizeddel is megrövidíthetik. Az autoimmun betegségek közé sorolják.
Hogyan károsítja a szervezetet?
Az immunrendszer fehérvérsejtjeinek az a feladata, hogy védje a szervezetet a fertőzések ellen. Ebben az esetben, azonban a fehérvérsejtek a szervezet saját szöveteit, sejtjeit támadják meg, s károsítják ezeket. Ez gyulladással jelentkezik. Fokozatosan pusztítja az ízületi porcot, ez az ízületek, az inak és az izmok legyengüléséhez vezethet.
Mi készteti a reakció beindulását?
- bakteriális, vírusos fertőzések
- hormonális zavarok
- életstílus
- allergének
- stressz
A fájdalmak kezdete gyakran köthető időjárási változásokhoz (tavasz, ősz), fiziológiai változásokhoz (serdülés, változókor, szülés, stb.)
Tünetek?
A tünetek a betegség fokával függnek össze, lehetnek enyhék, de lehetnek nagyon fájdalmasak. Változó a betegség tüneteinek fellépése is. Valakinek naponta gyulladnak be az ízületei és óriási fáradtsággal küzd mellette. Az ízületi gyulladások következtében az ízületek merevsége lépet fel. Ez rosszabbodik nyugalomban, inaktív állapotban, s akkor, ha ehhez legalább 3 ízület csatlakozik.
Leggyakrabban a következő ízületeket támadja meg:
- kéz és láb kisízületeit
- csuklót
- bokát
- térdet
A megtámadott ízületek forróak, éjjel vagy nappal is fájdalommal jelentkezhetnek. A gyulladás idővel károsítja az ízületet, ez megvastagodik, korlátozza a mozgásképességét. Az ízület deformálódik, vagy az ízület teljes merevsége áll be. 10 évig tartó betegség a betegek 50%-át rokkanttá teheti.
Az ízületi panaszokon kívül a következők tünetek léphetnek fel:
- reumás csomók
- szívburokgyulladás
- nyirokcsomók duzzanata
- lépmegnagyobbodás
- érgyulladás
- anémia, vérszegénység
- beteges fogyás
- fáradtság
- depressziók
A betegség fokozatai:
- fokozat: az ízületben minimális gyulladás van jelen (kisebb ízületi fájdalom, reggeli merevség, mely kb. 30 percig tarthat, munkavégző képesség nincs befolyásolva, esetleg a nehéz munka lehet tiltva.)
- fokozat: mérsékelt gyulladási aktivitás (az ízületek már nyugalomban is fájnak, nemcsak mozgásban, a merevség a délelőtt egész ideje alatt tarthat, fájdalom, mely korlátozza a mozgást. A mindennapi teendők nehezen végezhetők el, mint pl. az öltözködés, a mosakodás, stb.
- fokozat: a gyulladás aktivitása magas fokon van. Erős fájdalom, az ízület megnagyobbodása látványos, a merevség egész napig tarthat, a mozgás korlátozott. A beteg egész napos ápolást igényel.
Látható, hogy a kezelést időben kell elkezdeni. Minél tovább tart a betegség, annál nagyobb károkat okozhat.
Az orvosi kezelés függ a tünetektől, általában a következő:
- kortizon injekciók az ízületbe (csökkentik a gyulladást)
- glükokortikoszteroid használata (gyulladáscsökkentők)
- nem szteroid gyulladáscsökkentők
- analgetikumok - fájdalomcsillapítók
Az egészből láthatjuk, hogy a beteg ízületeket mozgatni, tornáztatni kell. Meg kell találni a mozgás mértékét. Nem szabad túlterhelni, mert a gyenge ízületeket tönkretehetjük. Ellenben, ha nem mozgatjuk az ízületeket egyáltalán, akkor ez a teljes ízületi merevséghez vezethet. Hogy mozgathassuk az ízületeket csökkenteni kell a fájdalmat, ugye senki sem mozdítja meg a kezét, ha ez fáj. Továbbá mérsékelni kell a fájdalom egyik előhívő okát, a gyulladást.
Mi segít?
- csökkenteni kell a fájdalmat
- csillapítani a gyulladást
- tornáztatni megfelelőképen az ízületeket
- pihenni - az immunrendszer túlzott aktivitása kimeríti a szervezetet, permanens fáradságot okozhat
- ügyelni az egészséges táplálkozásra, megfigyelni mire vagyunk allergiásak, s ezt kiiktatni vagy mérsékelten fogyasztani. Ez lehet pl.: marha- vagy sertéshús, tej, tengeri halak, füstölt áru, mogyoró, búza, kukorica, alkohol, csoki, kakaó, paprika, paradicsom. Ellenben a gyulladást csökkenthetik a kéntartalmú élelmiszerek, pl. fokhagyma, hagyma, póréhagyma, metélőhagyma, káposzta, brokkoli, karalábé, spárga. Továbbá a hisztidin (aminsav, mely támogatja a méregtelenítést) tartalmú élelmiszerek mint pl. a natúr rizs. Részleges vagy teljes (zöldséges) egész napi böjt segíti az immunrendszer újraindulását. A túlsúlynál, csökkenteni kell a súlyt, mivel a túlsúly sokszorozza a gyulladást a szervezetben és leterheli a sérült ízületeket.