Akinek sötét bőre van, mint az Afrika, Ázsia vagy Amerika lakosságának az a bőrét fehéríti, akinek világos bőre van az napozik, hogy sötétebb legyen.
A divat azt mondja a napbarnított a jó, a szép, a kívánatos.
Amikor a bőrünket a napsugarak kellemesen simogatják, és aranybarnára színezik, gyakran elfelejtjük, hogy mindenért meg kell fizetni. Ez sem marad következmény nélkül. Huszonévesen ezt figyelemben sem vesszük, de amikor a X számak növekednek, a bőrünk egyre gyorsabban kiállítja és növeli a számlát.
A bőrünk kiszárad, megjelennek a ráncok, s a pigmensfoltok, A pigmensfoltok pedig nem a külalak "szépítők" közé tartoznak, ellentétben, növelik az évek számát nem figyelve a születési dátumra.
MIÉRT VAN EZ ÍGY
A bőrünk külső rétegében helyezkednek el a melanociták, melyek termelik a bőr festőanyagát, a melanint. A nap sugarai ( a szoláriumot is bele értve) növelik a melanociták aktivitását és a számukat is. Ennek következtében a bőr festőanyagának a túltermelése következik be, s ez elkerül a bőr más sejtjeibe is, a bőrünk barnul.
Ezt egyszerű így leírni, de valójában az egész folyamat bonyolult és olyan meghatározói vannak mint a hormonok, a fehérjék, az enzimek, a gének, melyek még az egész folyamatot tetőzhetik valamiféle rendellenességgel, mely miatt még növekedhet a festőanyag túltermelése. Így jelennek meg a különféle pigmentzavarok, melyek ott jelennek meg ahol nem akarjuk, vagy mint pl. hiperpigmentáció.
A hiperpigmentáció a legtöbb esetben a melanin túltermeléséből keletkezik, ennek a bőrben lévő lerakodásával, halmozásával.
PIGMNESFOLTOK ALAPTÍPUSAI
Lentigo solaris - pigmens foltok, melyeket az UV sugárzás hatása hívja elő. Megjelennek főleg a kézen, a dekoltázson, a háton. Inkább esztétikai gondot jelentenek. Évekkel a számuk növekszik s a nagyságuk is. A sötét foltokat gyakran fehér foltok is kísérik, aktinikus hipomelanózis. |
Endokrinális hiperpigmentáció - fiatal nőknél jelenik meg III, IV bőr fototípusnál terhesség vagy hormonális kezelés alatt. Befolyásoló tényező a hormonok és a gének együtt az UV sugarakkal. Leggyakrabban az állon, az arcon, az orron, a homlokon jelennek meg a melasmák. |
Metabolikus hiperpigmentáció - a bőrben felmahalmozódott fémek esetében keletkeznek. Pl. ha a szervezetben sok vas van. |
Hiperpigmentáció hiány miatt - a pigmentáció zavarok keletkezése esetében az A, C, B3, B12 vitaminok hiánya is lehet. |
Hiperpigmentáció toxikus anyagok vagy gyógyszerek miatt - leggyakrabba a nehézfémek, a nikotin, gyógyszerek (kortikoszteroid) hívják elő |
Hiperpigmentáció szekvenciás fényérzékenység miatt - akkor keletkezik, amikor a bőr érintkezésbe kerül valamilyen növénnyel vagy illattal sprayben, melyekben ún. psoralen van. Fényérzékenységet előhívó vegyület. Leggyakrabba nyakon, kézen, fülön jelennek meg a foltok. |
PIGMENSFOLTOK AZ ARCON, A NYAKON, A KÉZFEJEN
Melasma vagy a chloasma uterium foltok barnák vagy szürkésbarnák. A színüket az határozza meg milyen mélyen helyezkednek a pigmensfoltok a bőrben. Keletkezésüket az UV sugárzás, a hormonok, a gének befolyásolják.
Az első megjelenésüket a terhesség alatt lehet megfigyelni. Az adatok alapján a terhes nők 50-70% esetében jelentkeznek, s a menopauzis ideje alatt hormonális kezeléskor.
Az ún. öreg foltok a korral gyarapodnak, növekednek, az 50. évtől általában.
A PIGMENSFOLTOK MEGELŐZÉSE
A pigmensfoltok csak úgy eltünhetnek, amikor pl. az előhívó ok megszűnik - terhesség után, gyógyszeres kezelés, stb. De legtöbb esetben évekig makacsul maradnak, ezért legjobb a megjelenésüket minél tovább halasztani.
Az alapvető a bőr védelmezése a napsugarak ellen. Megfelelő krémek használatával melyek védenek az UV A és B sugárzás ellen.
A bőr a minimális sugárzásra is reagál, ezért, ha valakinél fennáll a hiperpigmentáció keletkezésnek kockázata, akkor fokozottan kell hogy figyeljen és ápolja a bőrét. Az előhívó ok itt főleg az UV B sugarak jelentik, de az UV A sugarak is melyek a hideg időben is érik a bőrünket egész évben. A nap nem csak nyáron süt :-)
Természetes a dohányzás mellőzése, nem előnyös a hormonális fogamzásgátló sem, vagy a hormonális kezelés. Valamelyiket tudjuk kerülni, valamelyiket nem.
MIT LEHET TENNI? HA MÁR MEGJELENTEK A PIGMENSFOLTOK
Az elsősorban iktassuk ki az okot, ha tudjuk és ismerjük. Utána jön a bőr egész évi védelme az UV A+B sugárzás ellen.
Ha a pigmensfolt nem túlzottan látható vagy nem olyan mélyen helyezkedik a bőrben, elég krémekkel ápolni. Különféle speciális krémek mellett itt segít a sminkeltávolító - ennek is depigmentációs hatása van.
Tudni kell, hogy az eredmény nem rögtön látható, de a rendszeres otthoni kezelés mellett néhány héten belül már láthatjuk az eredmények.
A hatást tudjuk fokozni például citromlé segítségével, kétszer naponta a foltokra téve. Ügyelni kell a napfény előtti védelemre a citromsav és a fehérítő krémek használata után, mivel ilyenkor a bőr fokozottan hajlamos a roncsolásra. Vagyis az ellenkezőjét érjük el a kívántnak.
A bőr regenerálását a pigmensfoltoknál aktívan támogatja a hyaluronsav használata is.
Ha semmilyen módszer nem segít, akkor jön a lézeres kezelés, mely a pigmenseket kisebb részekre osztja és utána a fehérvérsejtek folyamatosan eltávolítják a szervezetből a színezőt. Azonban ez sem segít egyszerre, többször kell elvégezni.
ÖSSZEGZÉS
- a pigmensfoltoknak több oka van, de a sok között mindig ott van az UV A+B sugárzás
- idővel mindenkinél megjelennek, ezért hátráltatni kell az okokat
- az egész éves bőr védelem a legjobb megelőzés, télen - nyáron
- ha már megjelennek a foltok, segít a természetes sminkeltávolító, a citromlé, a hyaluron sav vagy a költséges műszeres megoldás