A gyógynövényeket kihasználhatjuk, hogy ne érjen bennünket meglepetés. Főleg olyan helyen, ahol más lehetőségünk gyakran elérhetetlen, drága vagy valami más bökkenő van benne.
Mit és hogyan használhatunk ki a gyógynövényekből?
Utazáskor
Ha utazási betegségben szenved, próbálja ki a következő természetes gyógymódokat. Utazás előtt fogyasszon el fél teáskanál kapormagot megfelelő mennyiségű vízzel. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik például a borsmenta, amely egyúttal elnyomja az emésztési görcsöket és segít a gyomorégésnél. A gyömbér is megfelelő megoldás, amely segít a szervezetnek abban is, hogy gyorsabban akklimatizálódjon az új környezethez - csökkenti a jet lag-et, a stresszt és a klímaváltozásra adott reakciókat. A gyömbér felhasználható tea, por, de kandírozott darabok, szörp vagy cukorkák formájában is.
Emésztés
Előfordul, hogy az étel nem épen az igazi vagy a gyomrunk azt gondolja, vagy esetleg túl sok volt. Nem és nem sikerül megemészteni, puffadunk, gyomrunk mint egy kődarab.
Ezt már régen megoldották Párizsban a kolostorokban a remeték. Volt idejük, volt kertjük, volt hozzá boruk is. Készítettek tinktúrát, mely segített az emésztésben, enyhítette a migrént és jókedvet is varázsolt. Ezek a Karmelita cseppek. A cseppekben citromfű, fahéj, citromhéj és szerecsendió varázslatos ereje hozza a mennyei megkönnyebbülést.
Használhatunk az emésztésre teát is, ennek előnye, hogy nagyon könnyű pár gramm, nem folyik ki, s a cseppeknek pedig az előnye, hogy gyorsabban hatnak, sokáig elállnak akár 5 évig is. Így otthon el is feledkezhetünk róluk, amikor nincs rájuk szükség. Nem történik semmi, kibírják.
Védjük a bőrünket
Akik túlbecsülik a nap erejét a tengerparton vagy a kerti munkáknál, este a kipirosodott bőr eszükbe juttatja. A kiszáradt, megégett bőrt rögtön ápoljuk, de ezt nem is kell mondani. A bőr megszólal maga is a fájdalommal. Az égési sebeknél a leghatékonyabb megoldás a panthenol, nem épen gyógynövény, de ide illik nagyon. Annál jobb, minél több a panthenol tartalma és mellette nem tartalmaz egyéb vegyi anyagot. Hiszen a bőrünk sérült és nem azt akarjuk, hogy valami még jobban károsítsa, vagy esetleg valami nem épen könnyen lebontható halmozódjon a szervezetünkbe. A további ápolásban sorban állnak a következő gyógynövények: az ismert kamilla, a hámképzést elősegítő homoktövis kenőcs, a leégésnél segít az orbáncfű olaj, a körömvirág kenőcs vagy olaj.
Megszúrt valami? Csak semmi pánik! Segit, ha friss, apróra vágott hagymát kenünk az érintett területre. Ezt követően célszerű propolisz tinktúrával bekenni a sebet. A hagyma nyugtatja a viszketést és antibakteriális hatású, s ezt még tetőzi a méhek kincse a propolisz. A harapás utáni bőrpírra, különféle duzzanatokra a legalkalmasabb minden bizonnyal a friss útifű levél, amelyet az érintett területre tehetünk. Mindenhol megtalálhatjuk. Mossuk meg a levelet és a kezünkbe aprítsuk kis darabokra, hogy a belső leve is a bőrre kerüljön. (jobb, ha valamivel átkötjük, nehogy elcsússzon).
Tipp, ha már annyit áldoztunk a napozásba, hogy sokáig a barna szín megmaradjon a bőrünkön, ehhez a béta-karotin segít. S ne feledjük a béta-karotin ( A vitamin prekurzor) a zsírban oldódik. Ha csak vízzel fogyasztjuk és maga a kapszula nem tartalmaz olajat, akkor hát nem annyira hatásos.
A fokhagyma, a levendula, a borsmenta, a macskagyökér vagy a rozmaring természetes riasztószerként használható.
A felfázásnál
A királyi megoldás a felfázásnál a kerti sarkantyúka. Azért királyi, mivel a királyi udvarokon is használták és később ebből készültek az első gyógyszerek a húgyutakra, a légutakra. Sőt használható antibiotikumok mellett is, s nem terheli a szervezetet.
Torokfájásnál
Sok volt a fagyi, vagy nagyon hideg volt? Az izlandi zuzmó a megfázott torok idegen támadóit helyrerakja. Ne feledkezzünk meg a zsálya-, a hárs- és a málnalevelekről sem. Megfázás esetén a nagymama tanácsát ajánljuk felnőtteknek - lefekvés előtt 100-150 ml száraz fehérbor kortyolgatni. Kimondottan száraz legyen a bor és valóban kortyolgatni kell. Lényeges feltétel még, hogy előtte és utána legalább egy órával ne együnk semmit, és azonnal menjünk aludni.
Van egy kiváló módszer a köhögésre is - a forró só. Felmelegítés után a sós zacskót több törülközőbe tekerjük, hogy kellemesen meleg legyen (ne legyen forró, hogy ne égessen meg), kellemesen melegítsük át vele a mellkast és a hátat.
Még több ezer gyógynövény van mely segít a bajban, de ezekről a továbbiakban.
Szép, napos és boldog pihenést kívánok!