ISMERJÜK MEG A KULLANCSOKAT, JOBBAN TUDUNK VÉDEKEZNI
A kullancsok az emlősök, a madarak és a hüllők külső parazitái, és az egész világon elterjedtek. A kullancsok felelősek a patogén kórokozók terjesztéséért és a fertőzések kialakulásáért. Terjesztik a káros a baktériumokat, az egysejtűeket, a vírusokat.
A KULLANCS FEJLŐDÉSI STÁDIUMAI
- Pete - egy nőstény 2500-4000 petét rakhat le (nem terjesztik a fertőzést); petéket a nőstény a földre rakja le
- Lárva - rögtön a petéből kikelve gazdatestet keres, 1-2 napi vérszívás után földre vagy a szőrzetbe pottyan - megkezdődik a nimfává való átalakulás. A lárva már hasonló a kullancshoz, de csak 0,8 mm nagyságú, és csak három pár lába van. Nem terjeszti a fertőzést, de szívhat fertőzött vért.
- Nimfa - 4 pár lábbal, 1,2 mm méretű, gazdatestet keres, megszívja magát vérrel és leválik. Már terjeszti a fertőzést.
- Felnőtt kullancs - 4 pár lábbal, nőstényekre (nagyobb, 4 × 3 mm és barna-vörös potroh) és hímekre (kisebb, 2,5 × 1,5 teljesen fekete) oszlik. A nőstények igyekeznek párzani és utána gazdát találni a vérszíváshoz - megnövelik a tömegüket akár 10x (ezt a ráncos bőr teszi lehetővé). A vérszívás akár 14 napig is tarthat, majd leválik és földre esik, ahol petéket rak. A felnőtt hím nem vérszívó. Igyekszik párzani és utána hamarosan elpusztul.
A kullancsok viszonylag érdekes technikával "várják" a gazdatestet. A fűszálak tetején várakoznak. Érzékelik a szén-dioxidot, a hőt és a mozgást, ami arra ösztönzi őket, hogy sajátos "várakozó" helyzetbe formálódjanak. Amikor a gazdatest a kullancs hatótávolságán belül van, felmászik az áldozatára, és helyet keres a vérszíváshoz. A gazdatest keresésének ez a módja egyértelműen megmutatja, hogy a kullancsok nem a fákon várják a zsákmányt, hanem éppen ellenkezőleg - a fűszálakon.
A kullancsok úgy alkalmazkodnak a környezethez, hogy a túlélési és a szaporodási esélyeik a lehető legnagyobbak legyenek. Néhányan kullancsfajta csak egy gazdaállaton élősködik a fejlődés minden szakaszában. Mások más gazdatestet keresnek amikor felnőtté válnak. S vannak amelyek három fajta gazdatesten parazitálnak, melyeket mindig fejlődési szakaszonként váltanak
KULLANCSOK ÁLTAL TERJESZTETT BETEGSÉGEK
Éghajlati viszonyokra tekintve a következő kullancsfajták terjesztik nálunk a veszélyes betegségeket:
Betegség: anaplazmózis
Hordzó: Ixodes ricinus - Közönséges kullancs
Tünetek: étvágytalanság, letargia, vérszegénység és többszervi tünetek. Tipikus tünetek hiánya miatt nehéz lehet a felismerése.
KÖZÖNSÉGES KULLANCS
Betegség: babeziózis
Hordzó: Dermacentor reticulatus - Kutyakullancs és Rhipicephalus sanguineus - Barna kutyakullancs
Tünetek: Láz, fogyás, vérszegénység, ájulás, bőrfekély, általános gyengeség, gyakran sárgaság.
KUTYAKULLANCS
Betegség: Lyme-kór
Hordzó: Ixodes ricinus - Közönséges kullancs
Tünetek: Láz, sántaság, általános gyengeség, vesekárosodás.
BARNA KUTYAKULLANCS
Betegség: TBE (kullancs által okozott agyvelőgyulladás és agyhártyagyulladás)
Hordzó: Ixodes ricinus - közönséges kullancs
Tünetek: Láz, idegrendszeri tünetek, amelyek súlyosbodhatnak és halálhoz vezethetnek.
Betegség: Hepatozoonosis
Hordzó: Rhipicephalus sanguineus - Barna kutyakullancs
Tünetek: A betegség azután következik be, hogy a kutya a kullancsot megeszi. Általános gyengeség, csökkentet immunitás, vérszegénység, láz.
Ezeket a betegségeket nehéz kezelni, egy állat halálát okozhatják, és gyakran nagyon költséges kezelést igényelnek. Ezért az aranyszabály szerint a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. Jelenleg nincs olyan termék a piacon, amely teljes mértékben védene a kullancsok ellen. Ezért a termékeket úgy kell választani, hogy lerövidítsék a parazitálás idejét és minimalizálják a fertőzés kockázatát.
ÖSSZEGZÉS:
- a kullancs a fűszálak végén van, nem a fákon
- a kullancs a széndioxid, a mozgás, a hő érzékelésére indul vadászni
- minél tovább szívja a vért, annál nagyobb a fertőzés kockázata - vagyis mindig ellenőrizzük magunkat és a kutyákat, lovakat, s ha találunk kullancsot minél hamarabb távolítsuk el.
- kullancs a védekezéskor ereszti bele az áldozatába a fertőzött "nyálat", ezért ne olajozzuk, ne tekerjük , amikor ki akarjuk venni.
- ha kivettük, semmisítsük meg, mint a fertőzött anyagot, ne nyomjuk össze kézben. Égessük el pl. papírban.
- a kullancs kivétele után a bőrt emberen, állaton fertőtlenítsük
NATÚR HATÉKONY VÉDEKEZÉS A KULLANCSOK ELLEN