Lehet a böjt megfelelő út a cukorbetegség legyőzéséhez?
Az eddig végzett kutatások alapján, a részleges böjt segítséget jelent a károsodott hasnyálmirigy sejtek, melyek az inzulint termelik, "megjavításában".
A diéta, melyet Valter Longo a FIRC - Molekuláris Onkológiai Intézmény Milánó - kidolgozott, eredetileg a kemoterápia által kialakított sejtstressz elleni védelemhez volt kidolgozva. Azon alapul, hogy öt napon keresztül zsír- és cukorszegény diéta után térnek át a "normális" egészséges étkezéshez.
A diéta eredményei eddig kimutatták, hogy fiziológiai szinten az adott diéta másolja azokat az eredményeket, melyet sokkal drasztikusabb böjt idézhet elő. Olyan hatással van a sejtekre, mintha fiatalodnának, megújulnának. A szervezet felélénkítéséhez vezet, az öregedési folyamat lassításához. Ezt három kulcsfontosságú gén termelésének csökkentésével éri el, IGF-1, TOR és PKA.
Ezen gének drasztikus csökkentése a sejteket, mintha embrionális állapotba vinne vissza. A sejtek "álomba merülnek" a böjt alatt majd felébredve érdekes sej tipológiákat alkotnak, köztük pl. a béta sejteket, vagyis olyan sejtek, melyek a hasnyálmirigyben az inzulint termelik.
A kísérletben mind a kettő cukorbetegség típust ( 1. és 2) alapul vették.
Az eredmény kiváló volt. A diéta után olyan sejtek formálódtak, melyek képesek voltak inzulint termelni, s a helyes vércukor szintet megtartani.
Luongo szerint ez azt mutatja, hogy hogyan lehet a sejteket táplálkozással átalakítani génmutáció nélkül. S a másik oldalon bizonyítja, milyen erős a helyes táplálkozás ereje a cukorbetegség tüneteivel szemben.
Azonban az ellenőrzött böjt hatása túlszárnyalja magát a cukorbetegséget. Longo a Science Translational Medicine oldalain bemutatta, hogy az önkéntesekkel végzett ellenőrzött böjt diétája csökkentette nemcsak a cukorbetegség keletkezésének kockázatát, hanem a rák és a szívrendszeri betegségek kockázatát is, azzal, hogy csökkentette az IGF-1 és a glikémiás szintet. Mellette pozitívan hat a következő paraméterekre, mint a súly, a koleszterin és a triglicerid.