MIÉRT ÉS KINÉL ALAKUL KI A GOMBÁS FERTŐZÉS
Érdekesen a 20. század végétől növekedik a gombás fertőzések száma. Miért van ez? Antibiotikumok használata, a bonyolult sebészeti beavatkozások, a rák ellenes kezelés fejlődése. A gombás fertőzések legveszélyesebb formája
leginkább a túlzottan megterhelt immunrendszert támadják meg.
Mi az okozója?
A tényleges okozók növényi eredetű paraziták. Nagyon kis része veszélyes az emberi szervezet számára. Spórákkal szaporodnak, melyek kitűnően tűrik a külső körülményeket, s érintkezéssel terjednek emberről-emberre. A gombák alapjában nem képeznek nagy veszélyt, a baj akkor kezdődik, amikor legyengült immunrendszert támadnak meg ( sebzett bőr, fertőző betegség, stb.).
A gombák és az immunrendszer között szoros kapcsolat létezik. Ezt több tanulmány eredménye is mutatja. Az erős immunrendszerrel rendelkezők kevésbé hajlamosak a gombás fertőzésre. A gombák leginkább a cukorbetegségnél, a glükóz tolerancia rendellenességnél, a daganatos megbetegedéseknél, a kortikoszteroid és a citosztatikumokkal kezelt egyéneknél jelennek meg. Az erjesztőgombák pedig az antibiotikumokkal kezelt egyéneknél.
Szisztémás gombás fertőzés és a dermatomikózis
A szisztémás gombás fertőzésnél a gombák a testünk különféle részeit megtámadják, beleértve a belsőszerveket is. A dermatomikózis nagyobb mértékben fordul elő, s nemcsak az immunrendszerrel függ össze.
Felosztásuk:
- keratomikózis - a bőr felső rétegét támadja csak meg
- dermatomikózis - megtámadja a bőrt, a nyálkahártyát, a körmöt, a hajat
- mély mikózis - a bőr alá is hatnak, megtámadják a belsőszerveket.
A szisztémás és az eseti fertőzések mellett még az allergiás panaszokkal bajlódó egyének is szembesülnek a gombák hatásával a szervezetükre. Komoly megbetegedések közé tartozik pl. bronchopulmonális aspergillózis, mely a légutakat veszélyezteti a cisztás fibrózisnál.
Mivel a legyengült immunrendszert könnyebben fertőzik meg a gombák, így egyszerűbb a kezdeti diagnózis meghatározása. Pl. a hosszútávú antibiotikumos kezelésnél feltételezhető a Candida Albicans fertőzése ( kandidózis). Neutropénia kandidózist vagy aspergillózist vonzhat magával. Sejtes immunitás megbomlása kriptokokkózis, asperillózis, kokcidioidomikózis vagy hisztoplazmózis előfordulását eredményezheti.