A D-mannose hasonlóan mint a glükózhoz cukorfajta. Egyszerű cukorról van szó, mely csak egy cukormolekulából áll. Természetesen előfordul a szervezetünkben és egyes növényekben is megtalálható, keményítő formájában. Egyes gyümölcsök és zöldségek is tartalmaznak D-mannoset, köztük a jól ismert áfonya, alma, narancs, őszibarack, brokkoli és zöldbab.
Sok beteg D-mannoset használ a visszatérő húgyúti fertőzések kezelésére és megelőzésére. Feltételezve van, hogy a D-mannose gátolja bizonyos baktériumok szaporodását a húgyúti rendszerben. De tényleg így van ez?
A húgyúti fertőzés oka
Tudományosan bizonyított, hogy az E. coli baktériumok okozzák a húgyúti fertőzések akár 90%-át. Miután ezek a baktériumok bekerülnek a húgyutakba, a sejtekhez kötődnek, szaporodnak és fertőzést okoznak. A kutatók azt feltételezik, hogy a D-mannose pozitív hatással lehet a húgyúti fertőzések kezelésére vagy megelőzésére azáltal, hogy gátolja e baktériumok kötödését.
Amikor D-mannoset tartalmazó élelmiszereket vagy étrend-kiegészítőket fogyaszt, a szervezet a vesék által kiválasztja, és a D-mannose a húgyutakba kerül. Ott kötődik az ott lévő E. coli baktériumokra. Ezek után a szerkezet leválik a sejtfalról, és nem tud fertőzést okozni.
A kutatások eredményei alatámasztják a javulást
Nem sok kutatás foglalkozik a D-mannose húgyúti fertőzésekre gyakorolt hatásával. De azok, melyek ezzel foglalkoznak, bizonyítják, hogy segíthet. Például egy 2013-as tanulmányban 308 nőt vizsgáltak, akik gyakori húgyúti fertőzésben szenvedtek, és D-mannose adtak nekik. D-mannose úgy hatott, mint a nitrofurantoin antibiotikum hat hónapon keresztül, megelőzve a húgyúti fertőzést.
Egy másik, 2014-es tanulmányban 60 nőt vontak be, akik szintén visszatérő húgyúti fertőzésben szenvedtek. Ez a vizsgálat a D-mannose a trimetoprim/szulfametoxazol antibiotikummal hasonlította össze. Ennek a vizsgálatnak az eredménye az volt, hogy a D-mannosecsökkentette a húgyúti fertőzés tüneteit aktív fertőzésben szenvedő nőknél. Valójában a D-mannose még az antibiotikumnál is hatékonyabb volt a további fertőzések megelőzésében.
Egy 2016-os tanulmány 43, aktív húgyúti fertőzésben szenvedő nőnél tesztelte a D-mannose hatásait. Érdekes módon még ebben a vizsgálatban is a legtöbb nőnél valóban javultak a tünetek.
Hogyan kell használni a D-mannose
Manapság számos különféleD-mannose tartalmú termék kapható a piacon. Ezek eltérőek attól függően, hogy milyen célra szeretné használni, megelőzéshez vagy aktív fertőzéstkezeléséhez. AD-mannose általában akut vagy visszatérő húgyúti fertőzések megelőzésére vagy kezelésére használják. Az adagolás változhat attól függően, mire kívánja használni:
- Gyakori húgyúti fertőzések megelőzésére: 2 gramm naponta egyszer vagy 1 gramm naponta kétszer.
- Aktív húgyúti fertőzés kezelésére: 1,5 gramm naponta kétszer 3 napig, majd naponta 1 alkalommal 10 napig, vagy 1 gramm naponta háromszor 14 napig.
Kapszula vagy por formában
A D-mannose kapszula vagy por formájában kapható. A választott forma elsősorban az Ön preferenciáitól függ. Ha nem szereti a terjedelmes kapszulákat szedni, vagy szeretné elkerülni az egyes gyártók kapszuláiban található töltőanyagokat, akkor a port részesítse előnyben.
Ne feledje, hogy sok termék 500 milligrammos kapszulát kínál. Lehet, hogy 2-4 kapszulát kell bevennie a kívánt adag eléréséhez. Ha D-mannose port szeretne használni, oldja fel egy pohár vízben. A por könnyen oldódik, és a víz édes ízű lesz.
A D-mannose használatának mellékhatásai
A legtöbb D-mannoset használó embernek nincs mellékhatása. Néhányuknak azonban lehet laza a széklete vagy hasmenése. Célszerű óvatosnak lenni, mert a D-mannose a cukor egyik formája. Ha cukorbeteg, a D-mannose használata előtt konzultáljon orvosával.
További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a D-mannose ígéretes étrend-kiegészítőként jelenjen meg. Ha aktív húgyúti fertőzése van, ne késleltesse az orvosával látogatását. Az aktív húgyúti fertőzések kezelésének késleltetése a fertőzés átterjedését eredményezheti a vesékben, a vérben.
(Forrás: https://www.europeanreview.org/wp/wp-content/uploads/2920-2925-D-mannose-a-promising-support-for-acute-urinary-tract-infections-in-women.-A-pilot-study.pdf)