A cukorbetegség esetében a betegnek olyan bőrtüneteket is komolyan kell venni, melyekről más egészséges egyén, tudomást sem vesz.
Ügyelni kell különféle pattanásokra, bőrviszketésre, rosszul gyógyuló sebekre...
Bőrviszketés
A bőrviszketés az elégtelen oxigén ellátást jelentheti. Amiért a rossz vérkeringés felelhet. Ha viszket a bőr, hidratálni kell. Az étkezésnél jó beiktatni az omega 3-6-9 forrásokat. (halolaj vagy kendermagolaj)
Száraz bőr
A vércukorszint növekedése a sejtekben folyadékveszteséggel nyilvánul meg, a sejtek kiszáradásához vezet. Ezzel párhuzamban a növekedik a vizeletürítés is. Ez mind a bőr kiszáradásához vezet. Ilyenkor több folyadék bevitelre van szüksége a szervezetnek (szénsavmentes víz, mellőzni a kávét, stb.). A fürdés után még a nedves bőrt ajánlatos olajokkal hidratálni. A hipoallergén olajok közé tartozik a kendermagolaj. Kitűnően hidratálnak az urea-tartamú kenőcsök, gélek, krémek, habok.
Apró sebek
A cukorbetegek esetében bármilyen seb, még a legkisebb is, rosszabbul gyógyul mint az egészséges egyénnél. Ezért minden, még a legkisebb sebet is fertőtleníteni kell. Mellette gondolni kell az immunrendszer támogatására is.
Gombás fertőzések
A gombás fertőzéseket legtöbb esetben candida albicans ( candida törzsek) gombái okoznak. És szintén a cukorbetegek hajlamosabbak a gombás fertőzésekre, mint az egészséges egyének. A gombás fertőzések is kellemetlen bőrviszketést idézhetnek elő. Leggyakrabban a mellkason, a nemi szervek táján, az ujjak között, a nyelven jelennek meg. A fertőzéseket a lehető legnagyobb mértékig és a lehető leggyorsabban meg kell szüntetni, mivel komoly egészségügyi kockázatokkal járhatnak.
A körömgomba
Az egészséges egyének esetében a körömgomba ritkábban fordul elő. A cukorbetegek esetében védekezni kell ellene, mivel nagyon rosszul gyógyítható és hosszú ideig tart, esetleg gyakran visszatérő is lehet. Megelőző intézkedéseket kell végrehajtani: ha lehet saját manikűr készletet használjanak, ha manikűrre járnak, fertőtlenítsék a talpukat, medence, szauna, szolárium vagy orvosi rendelő látogatása után.
Megjegyzés:
Az egyes tünetek halmozottan is felléphetnek, ha pl. a száraz, viszketőst bőrt vakarjuk, így seb keletkezik, ahová baktériumok, gombák kerülhetnek. Ha a sebet nem fertőtlenítjük, akkor hosszabb ideig a kórokozók nyitott kapuját jelenti, melyek így szabadon bejutnak a szervezetbe. A seb nem fog gyógyulni. A kórokozók ezt gátolják, a szervezetnek több energiát kell befektetni a gyógyulásba és a baktériumok, gombák megsemmisítésében. A szervezet és az immunrendszer gyengül a bűvös kör elkezdődik. Ha a szervezet gyengül, akkor további panaszok is felléphetnek. Fáradtat vagyunk, gyakrabban szenvedünk szezonális betegségekben.