Az influenza nem a fán terem, hanem az influnezát terjesztő vírusok folyamatosan keringenek a Föld körül és várnak a megfelelő feltételekre.
Az influenza járvány télen az északi féltekén terjed, s nyáron a déli féltekén, amikor ott tél van. A trópusokban nem terjed járványszerűen.
Hogy mik azok a megfelelő feltételek, még nem pontosan adott, de már körvonalakban ismert.
Miért jó ezt tudni?
Mivel az influenza járvány valóban nagyon veszélyes. Nem érdemes alábecsülni. A megfelelő felkészülés, az influenza ismerete csökkenti a kellemetlen szövődmények kialakulását. Decemberig van általában az az idő, míg érdemes előtte oltást alkalmazni. Az oltás érdekessége, hogy míg a kockázatos egyéneknek van ajánlva inkább - krónikus betegek, gyenge immunrendszer, 65 fölötti kor, stb., addig az egészséges egyéneknél az oltásnak nagyobb a hatása mint a betegeknél. Az egészségeseknél a hatása 70-90 %, a gyengébbek esetében 60-70%.
Évente a felnőttek kb. 5%-a és a gyermekek 20%-a fertőződik meg.
Miért veszélyes az 5°C?
Mivel ez az a hőmérséklet, mely a vírus terjedése és szaporodása számára a legalkalmasabb. Mellette fontos a levegő nedvessége is. Itt az ideális adat a 20%. Ha a levegő nedvességtartalom eléri a 80%-ot a vírus nem terjed.
A vírus maga cseppfolyós fertőzés formába terjed a beteg egyéntől az áldozata felé. Ezt eredményezheti a köhögés, a tüsszentés stb., mely után a vírus bizonyos felületen megmarad, vagy közvetlenül az emberi bőrre, nyálkahártyára kerül. Az adott ideális feltételek mellett a vírus akár 48 óráig is megmarad a felületen és megfertőzheti az áldozatát. Vagyis, ha valaki tüsszentett, utána a kezében tartotta vagy tólta a bevásárló- kocsit vagy kosarat, azt másnap megfogva, semmit sem tudva átvisszük magunkra a fertőzést. Ha ilyen esetben az arcunkhoz nyulunk vagy máshogyan megengedjük, hogy a szervezetünkbe kerüljön a vírus, akkor nagy a kockázata a fertőzés kialakulásának.
Hogyan védekezzünk az influenza járvány ellen?
A megelőzés mindig a legjobb. Minél erősebb az immunrendszer, annál jobb a védelem. Az egészségi állapotunkat vagy ismerjük az orvosi leletek alapján, vagy érezzük.
Mindig érvényesek az általános szabályok:
- mozogjunk, bármilyen korban
- helyesen táplálkozzunk, ha lehet 0-ra csökkentsük az iparilag előállított - feldolgozott élelmiszert. Csak alapélelmiszert vásároljunk, vagyis olyat, ami nem volt iparilag feldolgozva vagy teljesen elkészítve.
- sajnos napjainkban "iparilag" vannak termesztve a zöldségek, gyümölcsök. Ezért már nem tartalmaznak annyi értékes tápanyagot mint elvárnánk. Így ezeket is pótolni kell.
- ne dohányozzunk
- minimalizáljuk az alkoholos italok fogyasztását