Szívügyek II. folytatás
Az a tudat, hogy a cseregalagonya kedvezően hat a szívre terjedt az ógörögöktől egészen az indiánokig. A modern orvosi tudományban a 19. században dr. D. Green kezdte el használni, aki nagy sikerrel gyógyította a szívbetegségeket. Sokáig titkolta a mit is használt, s csak a halála után tudódott ki, hogy ez a "titkos gyógyszer" a cseregalagonya tinktúra volt.
- a cseregalagonya
mérsékeli a mellkasi fájdalmat az angina pectoris esetében - csökkenti a magas vérnyomást
- szívizom betegeknél javítja a szívizom teljesítményét
- javítja a szívritmuszavart
- tágítja az ereket
- növeli a szívenergia mennyiségét
A cseregalagonya említett kedvező hatását bizonyára befolyásolja a nagy flavonoid tartalma, melynek kivételes antioxidáns hatása van.
Miért tud így hatni a szívre?
Tágítja az ereket, úgy hogy eliminálja a ACE enzim hatását, melynek ellentétes hatása van. Ezzel javítja a véráramlását az erekben. A krónikusan összeszűkült erek, állandó magas vérnyomáshoz vezethetnek. Ezért segíthet a cseregalagonya főleg az emelkedett vérnyomás esetében.
Továbbá a cseregalagonya valószínűleg blokkol egy enzimet, mely a szívizom gyengeségét idézi elő. Ezzel erősíti a szívizmot. Segítség lehet főleg a megbetegedés könnyebb formáinál, ahol nem kell olyan erős gyógyszereket használni, mint a digitalis. Nem elhanyagolható az antioxidáns hatása, mely segíti megvédeni az érfalakat.
A cseregalagonya további hatása:
- segít az álmatlanságnál
- feltételezik, hogy védi a kollagént, fehérjét, mely a kötőszövet alkotóeleme, s mely károsodik az arthrózis és az arthritis esetében
A cseregalagonya ajánlott mennyisége 300-400 mg naponta, több adagra osztva. Egyéneknél, ahol a szívbetegség kockázata léphet fel, megelőzésként ajánlott kb. 100-150 mg naponta. A cseregalagonya kedvező hatása lassan lép fel..
Több kutatás is volt a csergalagonya témában vezetve. Német tanulmány szerint 136 páciens esetében ( könnyebb vagy közép nehéz szívbetegség) enyhült a légszomj, csökkent a boka duzzanat ( lábödéma), javult a fizikai kondíciója a betegeknek.
A cseregalagonya és a szúrós gyöngyajak együttesen kedvezően hatnak a szívre és ajánlott őket kombinálva használni.
Forrás: Phytochemical and Pharmacological Activity Profile of Crataegus Oxyacantha L. (Hawthorn) - A Cardiotonic Herb