A lelki és a testi egészség egy egységet alkotnak. Mi is az a szerelem?
A statisztikák könyörtelenek és átlagosítanak mindent - ez szerint átlagban 4x leszünk szerelmesek az életben. Van aki többször, van aki kevésbé gyakran, akad aki soha?
A szerelem nem egyszerű eset. Gyorsan kezdődik, gyorsan elmúlik, vagy épen ellenkezőleg? Hosszú ideig tart míg kibontakozik és hosszú ideig boldogít? A végtelen öröm és a boldogság forrása, s másik oldalon elképzelhetetlen kínokat képes előhívni.
Miért lesz valaki szerelmes, hogyan lehet befolyásolni, hogyan lehet elkerülni a tévedéseket?
Tudós szemmel nézve. A szerelem egy átdolgozott vegyi folyamat. Ez idézi elő, hogy nagyon jól érezzük magunkat, mintha dopping alatt élnénk. Különösen gyönyörű minden körülöttünk.
A hormonkoktél a tettes. Először dopamin választódik ki. Ez akkor történik, amikor a szerelemben nagyon jól érezzük magunkat. A dopamin támogatja a tesztoszteron termelését. ezért a szerelmesek sok "furcsa" dolgot hajlandók megtenni.
A nők esetében még norepinefrin és fenilethylamin (szerelem hormon) termelődik, mely eufóriát idéz elő, és fokozza a szerelem tárgyara való fókuszálást. Ez az oka annak, hogy a nők csak egy alanyra összpontosítanak.
Ehhez még kapcsolódik az oxitocin, mely mindenhol ott van az életünkben, amikor kellemesen, jól, boldogan érezzük magunkat.
Érdekesség
Férfiak a szeretkezés közben nem termelnek oxitocin - vagyis a testi szerelem nem azt jelenti, hogy a férfi feltétlenül szerelmes lesz az adott nőbe. Ellentétben a nőkkel.
A tudósok C8H11N képlet alá rejtik a szerelmet. Milyen romantikus kifejezés :-)
De ha ilyen jó, kellemes, mindenki szereti, miért múlik el? Egyes párok miért válnak szét?
Mivel a kémia nem minden. Minden egyénnek megvannak a szokásai, az egyénisége, az intelligenciája, a múltbeli tapasztalatai, a saját énje.
Míg a hormonok "elködösítik" a különbségeket a kapcsolat elején, az idő egyre jobban kihozza az eltéréseket.
Ha a kapcsolat csak kimondottan a szerelemre, a testi vonzódásra alapozott, akkor a jövőben nincs mire támaszkodnia. A kapcsolat elején lemondunk bizonyos szokásinkról, bizonyos viselkedési sémánkról, mert mindent megteszünk a boldogságért. De meddig lehet megtagadni az énünket, ha a másiknak ez nem felel meg? Ha mások az igényeink, mások az elvárásaink?
Ezt kell mindenkinek eldönteni magának, hogy mikor lehet levenni a rózsaszín szemüveget. Az ideális az elején, és visszatenni ha minden megfelelő.
Mikor van a legnagyobb esélye, hogy szerelmesek leszünk?
A legnagyobb esély a szélsőséges, a veszélyes helyzetekben van, amikor az adrenalin választódik ki a szervezetben. Pl. a repülőben turbulencia után, valami természeti katasztrófa, vagy nehéz helyzet után, mivel az adrenalin élesíti az érzékszerveinket. Mindent érzékenyebben élünk át.
Az egészséges, hosszan tartó kapcsolat leggyakoribb feltétele a fokozatos kibontakozás, amikor mindig van időnk a következő lépésre.
Azonban, ha ezt mindenki betartaná, nem lenne statisztika :-)